ENVERIZMI POLITIK DHE MEDIATIK  GANGRENA E SISTEMIT DHE VLERAVE DEMOKRATIKE! Nga Besim NDREGJONI *

 

 Shoqeria shqiptare po perballet cdo dite me helmimin ideologjik te diktatures komuniste dhe me mashtrimin dhe dejvijimin e vertetes ne mes krimeneleve qe shkaktuan mijera viktima dhe Viktimave te pafajshem.  Sot mbas 26 vitesh ato perbalten nga Enverizmi politik dhe mediatik. Presidenti i Republikes Bujar Nishani ne perputhje me kushtetuten e vendit dhe ne nderim te jeteve te pafajshem që i ekzekutuan  kriminelet e diktatures Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Qemal Klosi etj. ndaj atyre shqiptareve qe nuk pranuan diktatin komuniste ne Shqiperi ne 71 vjetorin e vrasjeve te tyre i nderoi  medaljen  “Martir te Lirise “  67 qytetar të  Krahines së  Lushnjes të  vrare pa asnje faj nga krimineli Mehmet Shehu.

Veprimi i Presidentit ishte kushtetues,  një  nderim ndaj jetëve të  tyre,  një nderim njerzor dhe kombëtar.  Por ky nderim tmerroi ideologët dhe historianët e diktaturës, Paskal Milon, Pëllumb Xhufin, Moikom Zeqon , Vito Kapon, e deri tek Zv ministri i Mbrotjes Petro Kocin, dhe disa të ashtuquajtur veteran që jane pjesmarres në krimet  ndaj qytetareve të Lushnjes dhe të  Shqipërise,  denuan nderimin e Presidentit dhe kërkuan në kor që ketyre qytetareve shqiptare të u  hiqej dekorata se këta ishin bashkepuntore të  fashizmit etj perralla me dediktiv te ketyre qe kan mbi 70 vite qe manipulojne deformojne te verteten. Po cili dokument arkivor shqiptar dhe I huaj verteton qënjen e ketyre martirve me fashizmin  e aq me pak se keto dhe para pushkatimit  deklaruan se ne “derra bëhemi e kamunista jo”.   

 

450px-krijimi_i_kooperatives_malore

KRIMINELET ENVER HOXHA DHE MEHMET SHEHU.

Ky kor kukuvajkash ideolloge që  në  ndërgjegjen e tyre rëndon indokrinimi ideologjik  dhe mashtrimi me te vërteten.  Ky kor liliputesh hulmutimi i tyre ndaj ekzekutimeve , burgjeve  torturave  vrasjeve pa gjygj  grabitjeve , përdhunimeve  dosjeve teë hetusisë   të  sigurimit të  shtetit është inekzistente. Ju kujtojme këtyre liliputeve të  diktaturës se e vërteta e shkatron manipulimin tuaj gjysëm shekullor. Ju në vend që  të skuqeni nga krimet që  kan bërë  Mehmet Shehu, Hysni Kapo  e Klosët me kompani dhe të ju kërkoni falje atyre familjeve lushnjare , keni kurajo dhe përbaltni të vërteten historike të  atij krimi që  pë r 50 vite e keni manipuluar dhe keqintpretuar simbas politikes diktatoriale.  Është  turp dhe papërgjegjësi  kombetare që  shtypi i shkruar,  boton gënjeshtrat dhe shpifjet e mbrotjsve të  krimineleve dhe hesht përball jetëve të pafajshëm të viktimave.

Unioni Kombetar i të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politike të  Shqipërise  I kërkon Kryeministrit Edi Rama dinstancimin nga ky kor helmuesësh  ideologjik të  diktatures, dhe shkarkimin e menjëhershëm të Zv Ministrit te Mbrotjes  Petro Koci për perbaltjen dhe shpifjen , urretjen ndaj lushnjareve që  i vrau krimineli komuniste Mehmet Shehu.

Zoti Kryeminister mbani përgjegjesi kushtetuese para kombit nqs prishni ekulibrat e shoqërise, dinstancimi i juaj është  detyrim kushtetues dhe kombëtar,

 

451788ca6e0e263fafb9bf2929c053ed

HAMIT MATJANI LUFTETARI ANTIFASHISTE DHE ANTIKOMUNISTE DHE BASHKEPUNTOR I CIA VRARE NGA KOMUNISTAT.

I kërkojme Presidentit të  Republikes Bujar Nishanit të  nderoi me urdherin e larte ‘

“ Nderi i Kombit ,” Trimin antikomuniste e anti fashiste  Lushnjarin Hamit Matjanin duke vne ne vend të  vertetën e kontributin e  këtij luftetari  që ishte ushtar i atdheut të  tij të nderuar dhe në shërbim të  SH.B.A. për meritat si luftetar ndaj diktatures komuniste. E verteta duhet të  shkatroi totalishte  enverizmin politik e mediatik që  është  bëre gangrenë e sistemit dhe vlerave demokratike , që po helmon çdo dite  brezin e ri. Është  detyrim I çdo shqiptari të denoi ideologjine enveriste që po shkatron vlerat dhe sistemin demokratik ne vendin tone.

 

* Besim NDREGJONI – President i Unionit Mbarëkombëtar të ish të Burgosurve dhe Ish të Përndjekurve Politikë                                                            

Share...Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*