JA 10 GENJESHTRAT DHE MASHTRIMET E BREGUT NGA DJE NE DARKE DERI SOT NE DREKE! nga Altin GOXHAJ

Bregu sipas CityNews terhiqet nga projektligji por me arrogancen e saj tipike duke dashur ti beje robte budallej!

1. Bregu i thote qytetareve te varfer te Shqiperise nga foristrada e saj SHKONI NE STRASBURG PROTESTONI! I referohet Gjykates se Strasburgut dhe sot na del me teorine se kjo e ben te panevojshem projektligjin e saj se ja ate qe do bente ligji e beka Strasburgu! KY ESHTE MASHTRIM NR 1!
Cfare lidhje ka Strasburgu me nje ligj ne Shqiperi? Kujt ia shet keto pallavra ajo? Nje vendim i Gjykates se Strasburgut per nje ceshtje bazuar te legjislacioni lokal i Letonise nuk e zhben aspak ligjin e Bregut dhe as e ben funksional ose jo ne kuader te legjislacionit lokal te Shqiperise! Thjesht eshte nje argument qe do mund te perdorte Bregu pro ligjit te censures dhe ska asnje efekt tjeter! Por edhe ai argument bie sepse vendimi i gjykates se Strasburgut eshte vetem per faqet online me pagese ku useri paguan dmth eshte i identifikueshem! Nderkohe ne jetojme ne Shqiperine e diktatures televizive dhe Bregu kerkonte ta beje edhe diktature online!
2. Bregu me arrogancen e saj tipike genjen dhe thote qe ligji i saj nuk eshte per rrjetet sociale! KY ESHTE MASHTRIM NR 2!
Perfaqesuesja ligjore e AKEP i deklaroi Bregut dhe ne te gjitheve me pyetjen time ne seance degjimore parlamentare ne 24 Prill 2015 qe ky projektligj ka per objekt PORTALET ELEKTRONIKE dhe cdo rrjet social konsiderohet portal elektronik perfshi edhe Facebook, Instagram, Twitter, etj dhe sipas rregullave te Facebook apo rrjeteve te tjera sociale ne cdo vend aplikohet legjislacioni lokal dhe amdinistrator i cdo faqe dhe profili subjekte te ndeshkimit financiar eshte kushdo qe ka nje acount ne facebook pasi eshte administrator i autorizuar i faqes apo profilit qe ka ne perdorim!
3. Bregu deklaron se ky ligj behet i panevojshem prej Gjykates se Strasburgut nderkohe mashtron dhe nuk tregon se ky projektligj nuk mund te diskutohet pasi e ka humbur vlefshmerine juridike pasi i ka kaluar afati ligjor detyrues 8 javor per kalim ne seance plenare pasi sipas Rregullores se Parlamentit per iniciativat ligjore te deputeteve ky kaloi humb cdo mundesi shqyrtim pas ketij afati! Dhe projektligji i Bregut eshte me 18 muaj vonese! KY ESHTE MASHTRIM NR 3.
4. Bregu deklaron te portali CityNews se nuk e ka futur ajo ne shqyrtim ne Komisionin e Medias dhe nuk e di si eshte futur aty pa dijenine e saj nderkohe qe vetem dje i doli ne mbrojtje shqyrtimit te ketij ligji censure! Por ky eshte perseri mashtrim sepse ligji nuk eshte futur per shqyrtim ne Komisionin e Medias sic deklaroi sot por ne Komisionin e Ligjit qe ne Shtator 2016 dhe ky Komision ia ka kaluar per kompetence Komisionit te Medias ne Tetor 2016 dhe Bregu ka komunikuar me Komisionin e Ligjit qe ne Shtator! Ajo kishte dijeni pra por e mbajti te fshehte me shprese se ky ligj do te kalonte ne kundershtim me Rregulloren e Parlamentit si shume pislleqe ne ate Parlament! KY ESHTE MASHTRIM NR 4.
5. Bregu deklaron se ky Projektligj eshte kunder anonimeve dhe ky eshte nje mashtrim sepse projektligji synon qartas si komentuesit anonim ose ata qe jane me emer dhe mbiemer! Elementi anonim lidhet me faktin e veshtiresise se gjetjes se “fajtorit” dhe ngarkimin e administratorit me kete faj pasi presupozon dhe i merr te mireqene si fajtor te gjithe te tjeret qe jane me emer dhe mbiemer!!! Pra nese dikush i komenton statusit tend per Sajmir Tahirit “O MAFIOZ”, Beqjes “O HAJDUT”, Veliajt “O BQ”, Rames “O DROGAXHI” atehere ty te konfiskohet shtepia me urdher ekzekutimi te permbarimit bazuar te vendimi i gjykates se kontrolluar nga politika!!! Pra projektligji synon administratoret me emer dhe mbiemer qe nuk fshijne anonimet! E kush eshte ne gjendje te gjeje nese dikush eshte me emer dhe mbiemer atehere me mire fshija te gjitheve dhe bllokoji te gjithe qe te ruash shtepine! Dhe kjo quhet censure! KY ESHTE MASHTRIM NR 5.
6. Bregu deklaron se nuk mund te lejojme fyerjet online duke cenuar dinjitetin por kjo fsheh faktin qe njerezit qe fyhen me shume online jane kjo klase politike dhe jo populli! Nese do te kishte bere nje ligj qe perjashtonte klasen politike dhe te zyrtareve te larte atehere kjo do te kishte qene vertet iniciative krejt tjeter! Por sic e tha vete ne TV ne 26 Prill 2015 e ka bere ligjin se ate e kane share me liber shpije! Nderkohe ky popull qe po ha dru perdite nga diktatura sipas Bregut tani s’kane te drejte as te qajne! KY ESHTE MASHTRIM NR 6.
7. Bregu deklaroi se kete e ben per interes publik por harroi qe nje ne 26 Prill 2016 deklaroi ne TV Opinion se e beri kete ligj ngaqe ajo ishte ofenduar ne rrjetet sociale! Dhe sipas ligjit ky eshte konflikt interesi sepse nuk mund te propozosh nje projektligj qe ka shkaqe te interesit privat. KY ESHTE MASHTRIM NR 7.
8. Bregu sot pretendon se ja kane fut nga brenda Partise! Por pse ja kane fut? Qe kane futur nje ligj censure qe e ka propozuar ajo dhe e mbronte fort dje ne darke ne faqen e saj ne Facebook? A ka kerkuar ajo falje ndonjehere per pisllekun e saj kunder popullit opozitar qe te vetmin vend ku te qaje nga druri i Rilindjes ka rrjetet sociale??? KY ESHTE MASHTRIM NR 8.
9. Bregu deklaron se ishte thjesht nje iniciative e saj! Nderkohe projekti u propozua para zgjedhjeve lokale 2015 dhe u mbrojt me arrogance dhe sulme nga vete Bregu ne Parlament. Nderkohe ne Maj 2016 Drejtori i Sorosit Shqiperi Andi Dobrushi deklaroi ne komisionin parlamentar per integrimin se Bregu eshte kryetare e nje Keshilli (per integrimin europian) qe u themelua prej rolit te Soros ne Shqiperi! Nderkohe as Kryetari i Soros Remzi Lani dhe as Fondacioni Soros nuk eshte shprehur kunder projektligjit te Bregut. Sepse Bregu eshte nje nder klyshet e Soros me te njohur ne Shqiperi prej 16 vjetesh. KY ESHTE MASHTRIM NR 9.
10. Bregu deklaroi ne 24 Qershor 2015 ne Parlament dhe ne 26 Qershor 2015 ne Opinon te Klan se nuk terhiqet dhe do ta coje kete pune deri ne fund! E zbuluam, e diskredituam dhe i nxorrem edhe pavlefshmerine e projektligjit dje sipas Rregullores se Parlamentit! Dhe sot thote qe nuk do ta coje deri ne fund… duke e fshehur qe e rrezuam ne te tjeret per procedure! DHE KY ESHTE MASHTRIM NR 10.

Share...Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*