Nga çadra te çadra. Historia përsëritet….Nga Av. Altin GOXHAJ

HISTORIA PERSERIT VETEN, HEREN E PARE SI TRAGJEDI DHE TE DYTEN SI FARSE (K. Marks)!

Keni degjuar per MASAKREN E MANASTIRIT ne Veren e Vitit 1830, pra 187 vjet me pare si tani?
Ate qe pershkruan edhe Ismail Kadare te novela KOMISIONI I FESTES ku flet dhe per CADREN qe ngriten gjoja per te nderuar 500 prijesit qe futen ne KURTH?
Ate historine pra qe MEHMET RESHIT PASHA ngriti nje CADER TE MADHE dhe thirri 500 prijesat shqiptare te Jugut ne Veren e 1830 ne Cadren qe ngriti per ta per t’i “nderuar” dhe dhene “shperblimin” per luften qe po benin kunder grekut por qe Porta e Larte priste te rebeloheshin nga casti ne cast ne Kryengritje per Pavaresine njesoj si greket, serbet, bullgaret dhe malazet?
Ate pra historine qe prijesat erdhen pa e ditur qe CADRA ishte ngritur jo per ti nderuar por si kurth, si varr per ti vrare te gjithe ata bashke me kauzen e pavaresise, sepse kjo solli qe Shqiperia te mbetej pa OPOZITE edhe keshtu edhe 100 vjet nen Turqine dhe perfundoi cope e cike nga copat qe i rrembyen fqinjet?
Ate historine pra qe Zylyftar Poda, Tafil Buzi Çelo Picari, Zejnel Gjoleka, e disa derebej dhe bejlerë të tjerë nuk e hengren mashtrimin, nuk shkuan dhe i paralajmeruan te tjeret por askush si degjoi e 500 prijesat shkuan per l… te gjithe bashke me gjithe te ardhmen e Shqiperise?
Ate historine pra qe Zylyftar Poda, Tafil Buzi Çelo Picari, Zejnel Gjoleka dhe disa te tjere qe nuk rane ne kurth u vrane ne perpjekje te mevonta me ushtrine turke por lane gjurme te thella ne histori si frymezim per shqiptaret e vonuar?
NUK E MBANI MEND?
Ju do thoni qe ju duket histori e njohur megjithese nuk e keni lexuar?
Jua tregoj une LIVE pak me vone TRAGJEDINE dhe FARSEN perkatese ne AntiSoros TV 🙂
JU PREMTOJ SE SOT DHE NESER DO T’JU HEQ TRUNIN TE GJITHEVE! Mua per vete me ka ik keto dite sidomos para 2 oresh kur me zgjuan sa isha shtrire per te fjetur dhe dikush me takoi por per kete do t’ju flas sot me vone!
NDIHEM I SHOKUAR POR PER HERE TE PARE EDHE ME SHPRESE… me treguan Driten ne fund te tunelit-lanbirint! Qe te mos perfundojme si Shqiperia 187 vjet me pare…

Share...Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*