Zyrtarisht: Qeveria e kryeministrit Rama shpallet “Qeveri e Mosbesimit”! Jakup B. GJOÇA

Organizata për të Drejtat e Njeriut, me seli në SHBA Fredoom Huose vlerëson në projektin e saj “Vendet në Tranzicion”, se Shqipëria në vitin e fundit 2016 nuk ka bërë asnjë përparim në DEMOKRACI.
Ky vlerësim bëhet mbi bazën e reformave demokratike që nuk janë ndërmarrë në Shqipëri.
Krejt e kundërta me Shqipërinë ndodh me vendet e tjera ballkanike, sikundër Kosova dhe Mali I Zi, të cilat, sipas të njëjtin projekt të Fredoom Huose, kanë bërë përparime të dukshme në Demokraci.
Qeveria e Kryeministrit Rama e ka humbur besimin të qeverisë, e deklaroi edhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta, i cili deklaroi se duhet një “Qeveri e Besimit”. Pra, më shkoqur, edhe Ilir Meta pranoi publikisht, që kryeministri Rama e ka humbur Besimin, që Shqipëria të bëjë zgjedhje parlamentare me Qeverinë aktuale të Rilindjes Socialiste.
Qeveria e Kryeministrit Rama, në 4 vjetët e saj, nuk ka përmbushur ANJË PREMTIM, qoftë elektoral, por edhe qeveritar.
Qeveria DËSHTOI në zotimin për të bërë SHTET, derisa Administrata Publike u mbush me militantët partiakë, ku Buxheti i Shtetit u detyrua të paguajë dëmshpërblim miliona euro, me vendimet e gjykatave, të cilat u dhanë të drejtë, të mijëra nëpunësve të Administratës Publike, që u zbuan nga vendi I punës, nga Qeveria e Kryeministrit Rama, pikërisht për shkak të spastrimeve politike të nëpunësve. Mijëra shqiptarë u dënuan, sepse ndërtuan pa leje një çati për familjen, që lidhën pa leje energjinë elektrike, që u ishte prerë ngaqë nuk kanë lekë ta paguajnë, ndërkohë që ministrat e akuzuar për korrupsion, nuk preken fare nga Ligji!
Qeveria DËSHTOI të luftonte Korrupsionin, derisa deputetët socialistë u pasuruan në vitet që ushtruan mandatin si deputetë, në miliarderë, dhe shëmbulli më tipik është deputeti socialist Alfred Peza, që bleu aksione bankare në 2015 me vlerë 1,2 miliardë lekë dhe deri tani asnjë prokuror dhe gjykatë jo vetëm nuk e kanë hetuar, nuk janë sekuestruar aksionet bankare të blera me para të pajustifikuara, por kryeministri Rama e ka marrë në mbrojtje deputetin socialist të akuzuar për korrupsion.
Qeveria e kryeministrit Rama DËSHTOI në zotimin për 300.000 vende të reja pune. Vetëm në 2016 u detyruan të braktisin Shqipërinë 100.000 shqiptarë për t’u katandisur azilkërkues nëpër Europë, për shkak të papunësisë dhe varfërisë në Shqipëri.
Qeveria e Kryeministrit Rama DËSHTOI në zotimin për rritjen e mirëqënies, derisa në 4 vjetët e qeverisjes së saj NUK RRITI ASNJËHERË RROGAT dhe Pensionet, ka shkurtuar 50 % ndihmesat ekonomike për familjet e varfëra, ndërkohë që vetëm për bileta avioni të qeveritarëve që bredhin nëpër Botë qeveria shpenzon 10 milionë euro. Qindra shqiptarë janë vetëvrarë, sepse qeveria e Kryeministrit Rama u vrau edhe shprësën e mbijetesës, derisa rriti papunësinë, u ndërpreu çdo ndihmë ekonomike!!! Ndërkohë, që ministrat e Rilindjes Socialiste, ndërtojnë për familjet e tyre vila shumë milionëshe euro, pa dhënë aspak llogari, ku I gjetën milionat euro!
Qeveria e kryeministrit Rama DËSHTOI në zotimin për shërbim Falas të Shëndetësisë publike, aq sa, edhe pse ka rritur 3 herë fondet për Shëndetësinë Publike, në spitalet publike ka mungesa të ilaçeve, të mjekëve dhe të materialeve spitalore, sepse fondet publike paguajnë qindra koncensione që dha qeveria e Ramës për shërbimet shëndetësore.
Kryeministri Rama DËSHTOI që do të zbatonte politikën e bashkëpunimit dhe të konsensusit, derisa Faktorizoi kriminalitetin në Parlament dhe në Pushtetin Vendor, duke u dhënë mandate deputetë dhe kryebashkiakë personave me rekorde kriminale.
Kryeministri Rama DËSHTOI të luftonte Krimin, dhe e katandisi Shqipërinë në Canabistan, ku tashmë në gjithë territorin e Shqipërisë, NË 2 VITET E FUNDIT, kultivohet vetëm Canabis dhe “eksporti” I Canabis nga Shqipëria drejt Europës tashmë bëhet me tonelata, të cilat dalin nga doganat e Shqipërisë me kamionë, thua se transportohet ….jonxhë!!!
Kryeministri Rama, edhe pse mazhoranca në zgjedhjet e 2013-s nuk kishte më shumë se 80 vota, arriti të “blejë” edhe deputetë të Opozitës, dhe me diktaturën e kartonëve në Parlament, u mundua të kalojë çdo reformë kushtetuese, çdo reformë të integrimit të Shqipërisë, pa asnjë konsensus politik me Opozitën, sepse qëllimi politik I kryeministrit Rama ishte forcimi I Pushtetit të tij Absolut dhe jo Përparimi I Demokracisë në Shqipëri.
Kjo është arësyeja që akoma nuk është miratuar Reforma në Drejtësi, Vettingu, por ndodhi maskarada politike e rradhës, edhe në seancën e fundit paralmentare të enjten e javës së shkuar, ku ligjet e paketës së Reformës në Drejtësi u miratuan me …88 vota, ndërkohë që Opozita e ka bokjkotuar Parlamentin!!!
A kanë vlerë për Demokracinë në Shqipëri, reformat kushtetuese të Reformës në Drejtësi, qoftë 88 votat, që siguroi kryeministri Rama në parlament, (shumëkush e di që shumë deputetë opozitarë janë bashkuar me Ramën, për shkak të interesave vetiake), kur Opozita bojkoton parlamentin, pikërisht se qeveria e Kryeministrit Rama e ka humbur besimin?
Kurrsesi!
Ndoshta 88 votat (edhe të depuetëve opozitarë që bashkëpunojnë tashmë me Ramën, pavarësisht se votat ne zgjedhje ua dha elektorati I Djathtë) mund të fuqizojmë Pushtetin e Kryeministrit, por kërcënojnë Demokracinë e Shqipërisë.
Nuk mund të garantojnë zgjedhje të lira dhe të ndershme në 18 qershor 2017 këto 88 vota që ka sot në parlament Kryeministri Rama, kur Kryeministri Rama edhe fitoren elektorale në 2013 e garantoi me persona me rekorde kriminale, të cilët e financuan PS dhe kryetari I PS I bëri deputetë.
Nuk mund të garantojnë zgjedhje të lira dhe të ndershme në 18 qershor 2017 këto 88 vota që ka sot në parlament Kryeministri Rama, kur deputetët opozitarë kryeministri Rama “I bleu” duke u premtuar privilegje personale.
Nuk mund të garantojnë zgjedhje të lira dhe të ndershme në 18 qershor 2017 këto 88 vota që ka sot në parlament Kryeministri Rama, kur nga kultivimi dhe trafikimi i Kanabis në Shqipëri (Europa e cilësoi edhe “Kolumbia e Canabis në Europë”) kërcënon blerjen edhe të votës dhe të mandateve të deputetëve në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit 2017, siç deklaroi edhe ambasadori i ri i OSBE në Tiranë!
Qeveria e Kryeministrit Rama e ka humbur besimin të qeverisë, e deklaroi edhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta, i cili deklaroi se duhet një “Qeveri e Besimit”. Pra, më shkoqur, edhe Ilir Meta pranoi publikisht, që kryeministri Rama e ka humbur Besimin, që Shqipëria të bëjë zgjedhje parlamentare me Qeverinë aktuale të Rilindjes Socialiste.
Pak rëndësi ka sesi Shqipëria kur dhe si duhet të shkojë në zgjedhje parlamentare:
– Me Qeveri Teknike, apo Teknokratike?
Por, një gjë dihet:
-Qeveria e Besimit nuk duhet të ketë Kryeministër Edi Ramën, I cili e katandisi Rilindjen Socialiste “Qeveri të Mosbesimit”!
Shqiptarët duhet të vendosin me votë Fatin e Demokracisë!
Do të rivotojnë sërish Edi Ramën, kur, ndërkohë, qeveria e tij aktuale është Qeveri e Mosbesimit?
Apeli ndaj elektoratit shqiptar është:
– Do të votoni Fatin e Demokracisë në Shqipëri?
– Do të votoni Fatin e Edi Ramës, për Qeverinë e Mosbesimit?

Share...Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

1 Comment

  1. TASHME GJITH BOTA E DI SE KJO QEVERRI ESHTE E RENE PER ARESYEN SE POPULLI ESHTE NE GJENDJE KATASTROFIKE EKONOMIKE PER GJENE ME MINIMALE, QE ESHTE KAFSHATA E BUKES,TE FLASIM PER KETE SEPSE PER NJE JETESE NORMALE NE SHQIPERI ESHTE SHUHAR SHPRESA.
    POPULLI TE MBLEDHI MENDJEN TE MOS MBETET VIKTIME E KESAJ QEVERRIE APO C’DO LLOJ QEVERRIE QE BRAKTIS POPULLIN SI KJO QEVERRI.TI LEME IDEALET MENJANE SEPSE NE JEMI SHUME PAK TE PERCAEMI DHE TJU BEJME FRESK KETYRE <>QE RENDOJNE MBI SHPATULLAT TONA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*